wtorek, 8 września 2015

Lasy

Co ciekawe, Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o łączą powierzchnię lasów. Zajmują one niecałe 30% terytorium kraju. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego duża część zarządzana jest przez państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Ważną informacją jest na pewno to, że w Polsce wciąż przybywa lasów. Do tego lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju leśnictwa w poprzednich wiekach. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi.

Dodatkowo w polskich lasach zwiększa się udział innych gatunków, głównie tych liściastych. W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasy wynosi 60 lat. Coraz więcej jest więc drzew dużych, które liczą sobie 80 lat. 

Według mnie wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwala leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Zagrożenie można podzielić na trzy grupy: biotyczne, abiotyczne oraz antropogeniczne.

Dużym zagrożeniem dla lasów jest też nielegalna wycinka. Warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi wycinki, a jeśli zajmujemy się swoją posesją to wynajęcie profesjonalistów jak wycinka drzew rybnik.

Oprócz lasów państwowych, mamy także lasy prywatne, to około 17% wszystkich lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła. Obowiązki i prawa właścicieli wynikają z postanowień ustawy o lasach. 

Ponadto, leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały - fachowe, poradniki i filmy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz